Депутатське звернення про сучасні злочинні схеми Фірташа, яке я надіслала в НАБУ, СБУ, ГПУ

0
126

Прошу внести в єдиний реєстр досудових розслідувань кримінальне провадження, щодо Дмитра Фірташа за організацію та керівництво злочинною організаціє з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочині в тому числі і проти державної власності, що передбачено ст. 255 КК України.

В даному випадку мова йде про злочині дії проти державної власності, які Дмитро Фірташ реалізовує через менеджмент підприємства ПАТ «Азот», де він є бенефеціаром.

Зокрема, зараз реалізовується схема зі злочинного отримання енергетичних ресурсів держави на користь ПАТ «Азот» та інших хімічних підприємств групи д. Фірташа – газу вартістю майже 3 млрд. грн. та електроенергії тільки на ПАТ «Азот» вартістю 2 млрд. грн.

Перший епізод

Що стосується газу, злочинна схема у виконанні злочинної організації Дмитра Фірташа почала реалізовуватися в 2012 році. Тоді вже він став бенефеціаром ПАТ «Азот». А також Д. Фірташ отримав можливість призначити на важливі державні посади в паливно-енергетичній сфері підконтрольних йому осіб, учасників злочинної організації Д. Фірташа, створивши таким чином вплив на прийняття їх рішень.

Зокрема, віце-прем’єром з питань ПЕК був призначений Юрій Бойко, керівником ПАО «Укртрансгаз» Сергій Винокуров, а НАК «Нафтогаз» – Євгеній Бакулін – члени злочинної організації Фірташа.

Всі учасники злочинної організації планували та координували свої дії з єдиною метою отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави України та розподілення його між собою та Дмитром Фірташем.

Зокрема, в 2012 році учасники злочинної організація на чолі з Фірташем розробили злочинний план за участю суб’єкта підприємницької діяльності ЗАТ «УкрГазЕнерго» (далі – УГЕ), в якому Дмитро Фірташ був бенефеціаром 50%. А саме: було ВИГАДАНО, що НАК «Нафтогаз» в 2008 році безпідставно відібрав майже 5 млрд. кубометрів газу в УГЕ і підприємство висунуло вимоги державному ПАО «Укртрансгаз» повернути цей газ з системи.

В 2012-2013 ця «вигадка» злочинної організації була легалізована рішенням низки суддів, через вплив учасників злочинної організації Фірташа на Господарський суд міста Києва.

У вересні 2012 року Господарський суд міста Києва зобов’язав державний ПАО «Укртрансгаз» передати з підземних газових сховищ “безпідставно набуте майно”, а саме 4,862 мільярдів кубометрів газу на адресу УГЕ.

У квітні 2013-го цей же суд зобов’язав НАК «Нафтогаз» передати 4 мільярди 751 мільйон кубів – ПАО «Укртрансгаз» для подальшої передачі УГЕ. (Чоловік судді Олени Чинчин, що приймала це рішення в інтересах УГЕ в якості «віддяки» злочинної організації Фірташа був призначений на посаду очільника головного слідчого управління МВС).

І нарешті, у червні 2013 той самий Господарський суд міста Києва зобов’язав НАК «Нафтогаз» повернути УГЕ акції УГЕ, якими володів НАК «Нафтогаз».

Такі рішення в інтересах УГЕ були прийняті також завдяки сприянню керівництва державних ПАО «Укртрансгаз» та НАК «Нафтогаз».

Адже на той момент ПАО «Укртрансгаз» керував учасник злочинної організації Дмитра Фірташа – Сергій Винокуров, а НАК «Нафтогаз» учасник злочинної організації Дмитра Фірташа – Євгеній Бакулін.

Однак забрати цей вигаданий об’єм газу, тобто фактично пограбувати державний НАК «Нафтогаз», злочинна організація не встигла. Спочатку виконання судового рішення заблокувала СБУ, потім почався Майдан.

Після Майдану НАК «Нафтогаз» оскаржив вище зазначені рішення суду. Однак, як виявилося НАК «Нафтогаз» відсудив не весь об’єм вигаданого газу.

Злочинна організація Фірташа в 2012 році після вересневого рішення Господарського суду міста Києва, який зобов’язав ПАО «Укртрансгаз» віддати з газових сховищ “безпідставно набуте майно”, а саме 4,862 мільярдів кубометрів газу на користь УГЕ, почало реалізовувати цей газ, що існував тільки на папері, підконтрольним підприємствам 28.12.2012 року.

Зокрема – ПАТ «Азот»- 87,7 млн. кубів.

А також ПАТ “Сєвєродонецьке об’єднання “Азот” -132,5 млн. куб. м. (договір№ 41-Х-13), на ПАТ “Концерн “Стирол” – 125,6 млн. куб. м. Тобто всього 346 млн. куб. м. газу для хімічних підприємств групи Ostchem Дмитра Фірташа.

Позаяк, 4,862 мільярдів кубометрів вигаданого фіктивного газу так і не були виділені УГЕ з запасів НАК «Нафтогаз», фактично газ не потрапив і хімічним заводам.

Однак зараз злочинна організація Фірташа намагається отримати частку з вигаданого об’єму газу для хімічних підприємств. Злочинна організація оперує рішеннями суду які були прийняті в її інтересах в один день Вищим господарським судом: 18 жовтня 2015 року: №913/121/15 (по епізоду з ПАТ “Сєвєродонецьке об’єднання “Азот”), № 910/10187/15 (з ПАТ «Азот»), №910/10190/15 (з ПАТ “Концерн “Стирол”).

Хоча 26.05.2015 представник ПАО «Укртрансгаз» аргументував суду що рішення у справі №5011-74/9393-2012, яким за УГЕ визнано право власності на природний газ, що зберігається у сховищах позивача, скасовано постановою Вищого господарського суду України від 19.02.2015 р. та дана справа перебуває на новому розгляді, а відтак враховуючи те, що ПАТ «Азот» отримало природний газ на підставі акту приймання-передачі природного газу, оформленого з УГЕ, вказані справи є пов’язаними та розгляд даної справи є неможливим до розгляду справи №5011-74/9393-2012. Однак навіть після розгляду справи №5011-74/9393-2012 в інтересах держави, суддя Шкурдова прийняла рішення в інтересах злочинної організації Фірташа.

Також злочинна організація Фірташа чинить політичний тиск на Уряд з вимогою отримати газ в натурі, використовуючи власноруч створену ситуацію з гострим дефіцитом азотних добрив на внутрішньому ринку України. Створену завдяки регулярній зупинці хімічних підприємств Фірташа, зокрема ПАТ «Азот» через мільярдні борги за енергоносії.

Злочинна організація Фірташа свідомо накопичує заборгованість підконтрольних їй підприємств за енергоносії з метою незаконного збагачення за рахунок енергетичних ресурсів в Державі.

Другий епізод

Зокрема зараз реалізується схема незаконного збагачення злочинної групи Д. Фірташа за рахунок штучно створених боргів ПАТ «Черкасиобленерго» перед ДП «Енергоринок» завдяки схемам менеджменту ПАТ «Азот».

Зокрема, ПАТ «Азот» згідно даних ДФС в 2015 році витратили на енергопостачання від ПАТ «Черкасиобленерго» – 670 млн. грн., в тому числі заплатили ПДВ в бюджет – 111 млн. грн. На енергопостачання від ПрАТ «Холдингова компанія «Енергомережа» – 824 млн. грн., в тому числі ПДВ 137 млн. грн.

Однак, в 2016 в ДФС пройшла тільки послуга з постачання електроенергії від ПАТ «Черкасиобленерго» – 1 млн.грн. За три місяці 2017 року знову лише послуга – 1 млн. грн. Жодної копійки ПДВ з витрат на електроенергію весь 2016 рік не було заплачено до бюджету. Хоча 10 місяців 2016 року ПАТ «Азот» працював при повній завантаженості виробництв і не міг мати жодних інших постачальників електроенергії ніж ПАТ «Черкасиобленерго». Такі дивні на перший погляд дані ДФС, демонструють, що мала місце злочинна схема збагачення злочинної організації Дмитра Фірташа за рахунок енергетичних ресурсів Держави, через нарощування штучних боргів ПАТ «Черкасиобленерго» перед ДП «Енергоринок».

«Легалізація» несплати за електроенергію перед ДП «Енергоринок» майже на півтора мільярда та більше 200 млн. ПДВ до держбюджету відбулося за активної участі в злочинній організації Д. Фірташа менеджменту та приватного бенефеціара ПАТ «Черкасиобленерго».

Несплачені ДП «Енергоринок» та бюджету кошти були виведені в інтересах учасників злочинної організації на офшори через схему надання «фінансової допомоги».

Схема несплати була «узаконена» рішенням суду Господарського суду Черкаської області 07 грудня 2016 р. справа № 925/965/16, який визнав зарахування зустрічних однорідних вимог протягом листопада 2015 – листопада 2016 років відповідно до статей 601 ЦК України, 203 ГК України.

А саме учасники злочинної організації Фірташа менеджмент ПАТ «Азот» в результаті злочинних домовленостей з менеджментом ПАТ «Черкасиобленерго» надавали останнім фінансову допомогу, яка не була повернута і тим самим аргументували несплату за електроенергію на ту саму суму. Або офіційно заявляли про «помилковий переказ коштів», і далі рішенням суду визнавали взаємозалік за витрачену електроенергію.

Фінансова допомога з ПАТ «Черкасиобленерго» та «помилкові кошти» звісно не йшли на розрахунки за електроенергію з ДП «Енергоринок» а «виводилася в інтересах незаконного збагачення учасників злочинної організації Фірташа та Григоришина (бнефіціара ПАТ «Черкасиобленерго»). ПАТ «Черкасиобленерго» накопичувало борг перед ДП «Енергоринок», при чому з неможливістю відключити постачання, адже в ПАТ «Черкасиобленерго» має «за заручників» – населення України.

На додачу до цього всього бюджет не отримував ПДВ.

Ось конкретні данні по «фінансовій допомозі» та «помилковій оплаті» ПАТ «Азот» на адресу ПАТ «Черкасиобленерго» з листопада 2015 року по листопад 2016:

– 30 жовтня 2015 ПАТ «Азот» платіжним дорученням № 6597 перерахувало на рахунок ПАТ «Черкасиобленерго» кошти в сумі 20 000 000 грн. за перетікання реактивної енергії, однак листом від 24.11.2015 повідомило про помилковість оплати коштів в сумі 19 875 368,36 грн. і просило повернути названу суму коштів на рахунок ПАТ «Азот». Позивач проти повернення коштів заперечив, тому 30.11.2015 ПАТ «Азот» направило позивачу заяву № 202-09/201 про зарахування зустрічних однорідних вимог на суму 19 875 368, 36 грн. з метою погашення заборгованості першого відповідача в цій же сумі за поставлену активну електричну енергію в жовтні 2015 року. ПАТ «Черкасиобленерго» не погодилося із таким зарахуванням та звернулося до господарського суду з позовом про визнання недійсним правочину щодо зарахування зустрічних однорідних вимог на суму 19 875 368, 36 грн. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 29.12.2015 у справі № 925/1893/15 у задоволенні позову ПАТ «Черкасиобленерго» відмовлено;

– 22 грудня 2015 ПАТ «Азот» платіжним дорученням № 9565 перерахувало на рахунок ПАТ «Черкасиобленерго» кошти в сумі 46 300 000 грн. за перетікання реактивної енергії, однак листом від 30.12.2015 повідомило про помилковість оплати вказаної суми коштів та просило повернути цю суму на рахунок ПАТ «Азот». 12.01.2016 ПАТ «Азот» направило позивачу заяву № 202-09/02 про зарахування зустрічних однорідних вимог та припинення свого зобов’язання перед ПАТ «Черкасиобленерго» за Договором по оплаті поставленої в листопаді 2015 року активної електричної енергії на суму 46 300 000 грн. ПАТ «Черкасиобленерго» не погодилося із таких зарахуванням та звернулося до господарського суду з позовом про визнання недійсним правочину щодо зарахування зустрічних однорідних грошових вимог. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 23.02.2015 у справі № 925/43/16 у задоволенні позову ПАТ «Черкасиобленерго» відмовлено;

– 26.02.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено Договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 67-304 (04.03.2016 до нього сторонами внесені зміни), за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 57 490 807,93 грн. із строком повернення до 31.03.2016 . Оскільки ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію за грудень 2015 року та січень 2016 року, направив заяву № 202-09/33 від 04.04.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 57 490 807,93 грн. (отримана позивачем 04.04.2016) та вважає, що оскільки згода іншого кредитора на зарахування зустрічних однорідних грошових вимог не вимагається, тому позивач втратив право вимоги до ПАТ «Азот» у розмірі 57 490 807,93 грн. за відпущену електроенергію в грудні 2015 року та січні 2016 року – у зв’язку із припиненням даного зобов’язання шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог між сторонами;

– 07.04.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 121-304 (08.04.2016 та 15.04.2016 до нього сторонами внесені зміни), за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 50 000 000 грн. із строком повернення до 22.04.2016. Оскільки ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в січні 2016 року, направив заяву № 202-09/39 від 10.05.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 50 000 000 грн. (отримана позивачем 10.05.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за січень 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог;

– 25.05.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 188-304, за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 15 000 000 грн. із строком повернення до 15.06.2016. ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в січні 2016 року, направив заяву № 202-09/45 від 21.06.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 15 000 000 грн. (отримана позивачем 21.06.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за січень 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог;

– 30.06.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 224-304, за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 50 000 000 грн. із строком повернення до 29.07.2016. ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором, та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в лютому 2016 року, направив заяву № 202-09/51 від 03.08.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 50 000 000 грн. (отримана позивачем 03.08.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за лютий 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог;

– 23.08.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 264-304, за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 9 000 000 грн. із строком повернення до 30.09.2016. ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в лютому 2016 року, направив заяву № 202-09/65 від 10.10.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 9 000 000 грн. (отримана позивачем 11.10.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за лютий 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог;

– 15.09.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 285-304, за умовами якого ПАТ “АЗОТ” надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 25 000 000 грн. із строком повернення до 30.09.2016. ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в лютому 2016 року, направив заяву № 202-09/64 від 10.10.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 25 000 000 грн. (отримана позивачем 11.10.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за лютий 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог;

– 07.10.2016 між ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Азот» було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 310-304, за умовами якого ПАТ «Азот» надало ПАТ «Черкасиобленерго» допомогу в сумі 40 000 000 грн. із строком повернення до 31.10.2016. ПАТ «Черкасиобленерго» не повернуло кошти у встановлений в договорі строк, тому ПАТ «Азот», як кредитор за цим договором та маючи заборгованість в такій сумі перед ПАТ «Черкасиобленерго» за отриману електроенергію в лютому 2016 року, направив заяву № 202-09/68 від 07.11.2016 про зарахування зустрічних однорідних грошових вимог на суму 40 000 000 грн. (отримана позивачем 09.11.2016) та вважає припиненим своє зобов’язання по Договору у вказаній сумі за лютий 2016 року шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

Третій епізод

Також в 2012-2013 роках ПАТ «Азот» спожив газ за який не розрахувався з НАК «Нафтогаз». Щоб не сплачувати заборгованість зараз – більше 1 млрд. грн. злочинна організація в яку входить менеджмент ПАТ «Азот» на чолі з Дмитром Фірташем провели наступну схему.

Несплату боргу вони прикривають – Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.06.2016 (справа №910/8039/16). Суд становив, що той об’єм газу більше 300 тисяч кубів в 2013 ПАТ «Азот» продав ТОВ «Лідергаз». Далі Між ПАТ «Азот» та компанією «OstChem Holding Limited» укладено договір про відступлення права вимоги № 147-211 від 29.04.2014, відповідно до умов якого ПАТ «Азот» відступило компанії «OstChem Holding Limited» право вимоги до ТОВ «Лідергаз» за договором на купівлю-продаж природного газу № ПЛ/13-078 від 25.01.2013, укладеним між ПАТ «АЗОТ» та ТОВ «Лідергаз».

30.04.2014 компанія «OstChem Holding Limited» та компанія з обмеженою відповідальністю «Staher Investments Imited» уклали договір про відступлення права вимоги № 6, за умовами якого компанія «OstChem Holding Limited» відступила, а компанія з обмеженою відповідальністю «Staher Investments Imited» прийняла права вимоги до ТОВ «Лідергаз».

Таким чином суд прийняв рішення стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Лідергаз» на користь «Staher Investments Imited» (реєстраційний номер: НЕ 190410 Ко, 11, Антуполі, п/с 2302, Нікосія, Кіпр (Ко,11, Anthoupoli, 2302, Nicosia, Cyprus) 562 млн. грн. боргу 461 млн. грн. – інфляційних, 53 млн. – 3% річних.

Таким чином ПАТ «Азот» відмовляється гасити борги перед НАК «Нафтогаз» посилаючись на те, що виконавча служба не виконала рішення суду, щодо ТОВ «Лідергаз».

Оборудка злочинної організації полягає в тому, що всі суб’єкти підприємницької діяльності в цій схемі ПАТ «Азот», ТОВ «Лідергаз» та «Staher Investments Imited» пов’язані між собою та їх фактичним бенефеціаром є Дмитро Фірташ, вище наведені господарські стосунки були ініційовані виключно з метою не сплачувати заборгованість перед НАК «Нафтогаз».

Доказів цьому ціла низка:

– Представник позивача «Staher Investments Imited» – Ахмістов О.М. –юрист протилежної сторони процесу – ПАТ «Азот», неодноразова представляв інтереси останнього підприємства в судах.

– Адреса позивача «Staher Investments Imited», а саме – Ко,11, Anthoupoli, 2302, Nicosia, Cyprus, на сайті державної реєстрації підприємств України вказана, як адресою, кінцевого бенефіціару більшості облгазів в Україні – компанії «Паслер Ентерпрайзіз Лімітед». Зокрема, це і офіційний бенефіціар ПАТ «Черкасигаз». Як відомо фактичним бенефеціаром ПАТ «Черкасигаз» є Дмитро Фірташ.

– Також цю саму адресу на Кіпрі можна знайти в офіційній декларації народного депутата Укпраїни Юлії Льовочкіної – учасника злочинної організації Дмитра Фірташа. В декларації Ю. Львочкіної ця адреса зазначена, як місце реєстрації юридичної фірми бенефіціаром якої вона є.

До речі, отримавши аналогічні рішення по інших хімічних підприємствах групи «OstChem Holding Limited» злочинна організація Д.Фірташа, мотивує несплату НАК «Нафтогаз» майже 5 млрд. грн. за газ спожитий в 2012-2013 роках.

Четвертий епізод

Не зважаючи на те, що підприємства групи Дмитра Фірташа мають мільярдні заборгованості перед державними структурами за енергоносії злочинна група організовує вивід коштів за кордон через підконтрольних суб’єктів «легалізуючи» ці операції рішенням суду.

Зокрема, в 2015 році гроші переказувалися на рахунки юридичних осіб, зареєстрованих на Британських Віргінських островах – MacNamara Holdings S.A. та Lerden Industry Inc. Транзакції йшли від шести українських компаній – “Ласфано Україна”, “Рейкон”, “Дельфін”, “НІКО і К”, “Укрпромекологія-Інвест” та “Матриця”. Всі судові рішення щодо розрахунків між названими юридичними особами виносилися у Господарському суді Одеської області.

Контракти, за якими переказувалися гроші, були підписані протягом грудня 2014 – лютого 2015.

Зокрема, компанія, що переказала згаданим вище компаніям найбільшу суму – ТОВ “Ласфано Україна” зареєстрована у Києві, на Несторівському провулку, 6. Згідно з даними реєстру юридичних осіб, єдиним її власником є кіпрська фірма “Lasfano Investments Limited”.

“Ласфано Україна” є прямим та опосередкованим акціонером цілої низки українських облгазів, що належать Д. Фірташу. Зокрема і ПАТ «Черкасигаз» – найбільшого дебітора НАК «Нафтогаз».

При чому левова частина боргу ПАТ «Черкасигаз» була сформована за рахунок заборгованості ПАТ «Азот» за енергоносії. Тобто вище наведена схема виводу коштів організована тією ж самою злочинною групою Д. Фірташа, куди входить менеджмент ПАТ «Азот».

З повагою

Народний депутат України                                                                                                               Т.М. Чорновол