“Газові барони”, які не платять ренту фінансують цілі фракції та групи

0
73

За півроку бюджет не отримав понад 1 млрд. грн. ренти з приватних підприємств, що добувають з державних свердловин газ, але продають його не населенню, а промисловому споживачу.

Зрозуміло, що мова йде про неймовірно рентабельний бізнес. В даному випадку гроші з газу, це гроші з повітря. Саме тому, нинішня Верховна Рада зобов”язала ці підприємства платити 70% ренти. Цілком справедливо і в державних інтересах!!!

А я, як депутат, що за це голосувала взялася перевіряти, як виконується закон. І виявила несплачений мільярд.

Хоча є і хороша новина: хронічних неплатників з 21 підприємства – лише шестеро (5 мають договори спільної діяльності з “Укргазвидобуванням”), інші підприємства сумлінно виконують закон і за півроку заплатили більше 3 млрд. грн. ренти.

З цього приводу найближчим часом я проведу прес-конференцію, в якій повідомлю всі деталі. Про те, хто стоїть за підприємствами, і поклав кошти, що мусили піти в бюджет, собі в кишеню. Про те, які політичні проекти фінансуються цими коштами. Про те, як закриває очі і втаємничує цю проблему керівництво “Укргазвидобування”, в тому числі нове.

Однак, що найголовніше: дану інформацію я також передаю в ДФС, для донарахування незаплачених податків. Це моя головна мета.

А поки,  пропоную читачам ознайомитися з деякими деталями цієї проблеми, які вже мною оприлюднювалися лише з деякими новими уточненнями. (Чесно кажучи, хотіла встигнути за депутатські канікули викласти на блозі повністю оновлене дослідження. Однак мене боляче вразив допис Лещенка стосовно Олени Тищенко, за яку я ручалася своєю репутацією. Тому не змогла не відреагувати: зараз дописую блог про неї та викладаю. Тим паче, що нажаль все між собою виявилося пов”язане…)

Проте спочатку про ренту. Це найголовніше!!! Бо є всі механізми примусити злочинців заплатити привласнені державні податки.

Чому я зацікавилася питанням ренти?

Ця тема зачепила мене за живе на засіданні Уряду, невдовзі після Майдану, де проблема була чітко і лаконічно продемонстрована у вигляді наступної таблички.

31

Поясню: це схема реалізації газу, який добувався в Україні в 2013 році. Газ вітчизняного видобування, по закону повинен йти на потреби населення, однак лише в тому випадку, коли частка державної власності структури, що його видобуває більше 50%. Інакше можна реалізувати газ промисловому споживачу. Як відомо населення має соціальну ціну на газ, а промисловість платить по повній.

Так от, прошу звернути увагу на табличку: те, що пішло наліво – кошти отримані від реалізації вітчизняного газу промисловому споживачу, направо – кошти отримані від реалізації вітчизняного газу для населення.

Як бачимо в лівій кишені (це в основному приватна кишеня) – 28,7 млрд грн., а в правій кишені (це виключно державна кишеня) – 5,5 млрд грн.

І це при тому, що наліво об’єм газу пішов куди менший ніж направо. Для потреб населення було видобуто 15 млрд. кубометрів вітчизняного газу, а для промислового споживача 6 млрд. кубометрів.

Також зауважу, що в лівому секторі розкошує така цікава форма господарювання, як приватні підприємства, що добувають газ по договорах спільної діяльності з державними видобувниками.

Це означає наступне: приватний власник експлуатує свердловини, збудовані за державний кошт, а газ продає промисловому споживачу. Прибутками він повинен ділитися з державою, проте зазвичай офіційні прибутки мінімальні, бо вони виводяться в тіньовий сектор економіки.

Як це робилося і робиться: державне “Укргазвидобування” передає в спільну діяльність свердловини, приватний інвестор вкладає кошти, роботи, послуги. Позаяк частка держави розмивається менше 50 %, фактично кошти, роботи, послуги інвестор надає сам собі. Також в договорах, всіх без виключення прописано, що газ реалізує приватний учасник спільної діяльності. В часи Президента Януковича виведені в тіньовий сектор економіки прибутки з продажу цього газу йшли на збагачення Сім’ї.

В 2014 році Урядом була здійснена спроба спрямувати ці кошти в бюджет. Для цього було прийняте рішення збільшити рентну плату на газ добутий в рамках угод про спільну діяльність до 70% (поетапно – перший квартал 2015 року 60%, другий 65%, з третього 70%). В кінці 2014 року Верховна Рада за це проголосувала.

Було розраховано, що нові рентні ставки в 2015 році дадуть 21 млрд. грн. в державний бюджет, що на 11 млрд. грн. більше ніж в 2014. Чималу частину цих додаткових доходів планувалося отримати, якраз з рентної плати з договорів спільної діяльності (близько 8 млрд. грн).

Щоб уникнути штучного заниження рентних платежів через схему продажу газу через мережу фіктивних фірм, коли перший покупець купує газ по заниженій ціні, рентна плата була прив’язана до граничної ціни, яку встановлює НКРЕ для промислових споживачів.

Підняття рентної плати повинно було стати ефективним способом розв’язання проблеми “фірм-паразитів”, що присмокталися до державних свердловин.

По-суті, 70% ренти означало, що держава отримає своє. І тоді байдуже, що бенефеціари приватних структур, що експлуатують газові свердловини – вчорашні менеджери Януковича, що вони ховають прибуток, і далеко не в повному об’ємі платять ПДВ…

Однак мною було з’ясовано – закон запрацював на 70%. Більшість операторів спільної діяльності – чесно платять в бюджет. Проте є газові барони, які після Майдану зуміли засунути своїх людей в керівництво “Укргазвидобування” і “Нафтогаз” і продовжують працювати по схемах часів Януковича, майже не платять ренту. Натомість “легкі гроші” газового бізнесу, масово йдуть на хабарі чиновникам та політикам.

Про негативну ситуацію, що склалася з оподаткуванням спільної діяльності з видобутку вітчизняного газу розкажу на прикладі однієї фірми ТОВ “Надра геоцентр”. Фактично мова буде йти про грабунок держави, який потребує негайного реагування всіх вповноважених відомств та правоохоронних структур.

ТОВ “Надра геоцентр” – дзеркало української корупції

Договір ПАТ “Укргазвидобування” з ТОВ “Надра Геоцентр” про спільну діяльність був підписаний в останні дні роботи уряду Януковича в 2007 році.

Ця фірма була створена незадовго перед тим в інтересах Віктора Януковича, який вирішив збагачуватися на добутку вітчизняного газу. Газовий бізнес Януковичу тоді організовував міністр екології Василь Джарти.

Тому ТОВ “Надра геоцентр” було зареєстровано за адресою бек-офісу Джарти (Київ, Боричів Тік, 35) на дверях якого висіла табличка “Приймальня народного депутата Віталія Борта”, партнера Василя Джарти. Керівником фірми був Денис Юрійович Курило. Він, як адресу своєї реєстрації, в базі податкової, вказував квартиру N58 по вул. Павлівська, 26-41, в місті Києві. Згідно з базою податкової, в цій самій квартирі “проживав” ще один виходець з Макіївки – Нахлупін Віталій Германович. В 2007 році Віталій Германович був радником міністра навколишнього середовища Василя Джарти, близькою до нього людиною. Отже, коло замкнулося, ми бачимо, що ТОВ “Надра Геоцентр” організовував саме Джарти.

Однак, коли в уряд прийшла Тимошенко, “Надра геоцентр” в авралі змінив керівництво та засновників, щоб ускладнити державі процес розірвання договорів. В результаті, на цей напрямок був поставлений новий менеджер – директором ТОВ “Надра Геоцентр” став Олександр Онищенко (Кадиров). Після Майдану і втечі бенефеціару бізнесу Віктора Януковича, Онищенко став його фактичним власником.

Те, що ТОВ “Надра Геоцентр” були бізнесом Сім’ї підтверджує і масова передача нових свердловин від “Укргазвидобування” згідно нових додаткових угод в час президентства Януковича. В 2010 році було передано 6 свердловин, в 2011 – 5 свердловин, в 2013 – 25 свердловин. Цікаво, що остання додаткова угода була підписана в день початку Євромайдану.

В результаті, в 2014 році ТОВ “Надра Геоцентр” тільки офіційно вийшли на 118 млн. кубометрів добутку газу і 121 тисяч тон газового конденсату. За перший квартал 2015 року ТОВ “Надра Геоцентр” видобули 69 млн. кубометрів газу та 3,5 тисячі тон газового конденсату.

32

При чому мова йде лише про офіційний видобуток, 90% свердловин не оснащені вузлами комерційного обліку, що дає можливість маніпулювати з видобутими об’ємами вуглеводнів.

Отже, ТОВ “Надра геоцентр” навіть офіційно демонструє великий об’єм видобутку. Однак, всі роки діяльності фірма показувала мінімальний прибуток. Тому “Укргазвидобування” ніколи не отримувало вигоди від примусового шлюбу.

Тепер перейду до сучасності. Проаналізувавши отримані дані про сплату податків ТОВ “Надра Геоцентр”, можна говорити про мега-корупційну схему, про пограбування держави, яка недоотримує сотні мільйонів грн. податків від фірми, що експлуатує державні свердловини.

А тепер опишу, по яких схемах працює ТОВ “Надра геоцентр”, до речі, інші суб’єкти, що не платять ренту працюють аналогічно.

33

На табличці зверху подані граничні ціни НКРЕ 2015 року для реалізації газу промисловому споживачу.

Однак оператор спільної діяльності ТОВ “Надра геоцентр” ЗАВЖДИ реалізував газ по занижених цінах. Це давало можливість не платити реальний ПДВ, ділитися з реальним прибутком з “Укргазвидобуванням” та платити реальний податок на прибуток.

В 2014 році ТОВ “Надра Геоцентр” продавали газ по заниженій ціні в основному ТОВ “Морісель груп”. Це фіктивна фірма, я намагалася знайти її офіс, однак за офіціною адресою Київ, Північна 46 офіс N2 замість серйозної фірми, що продає великі обсяги газу, мені пощастило побачити лише спортивний зал.

ТОВ “Морісель” була фіктивною, бо саме через цю фірму прибутки, що повинні були платитися державі, виводилися в приватну кишеню. Зараз поясню як.

Справа в тому, що ТОВ “Морісель” акумулювало на своїх рахунках основні кошти, бо продавало газ вже за ринковою ціною. Наприклад 23 млн. кубометрів газу були куплені “Морісель” у “Надра геоцентр” по середній ціні 4 700 грн. з ПДВ за тисячу кубометрів, а продані ТОВ “Газтранспроект” по середній ціні 9 600 грн. (з ПДВ) за тисячу кубометрів. Як бачимо виникає велика сума ПДВ до сплати і податок на прибуток, проте за 2014 рік податків до бюджету “Морісель” заплатив в загальній сумі…1 673 грн.

А все тому, що фірма активно купувала фіктивні послуги та товари, щоб сформувати липовий податковий кредит. Наприклад, 63 млн. грн було перераховано за безтоварні операції на фіктивне ТОВ “Алондо лтд”, по 25,5 млн. пішло ТОВ “Бреттон”, ТОВ “Одін груп сервіс”, ТОВ “Центр парітет”, ТОВ “Антонг груп”. Тобто 184 млн. грн. реальних прибутків було просто сховані від оподаткування та виведені в готівку.

В 2015 році фіктивне ТОВ “Морісель груп” було замінено на фіктивне ТОВ “Ленстер компані”, яке за перший квартал 2015 року встигло продати “Газтранспроекту” 83 млн. кубометрів газу видобутого фірмами Онищенка (Кадирова) за 909 млн. грн. по тій самій схемі. Тобто компанії Онищенка, що добувають газ по договорам спільної діяльності, продавали газ по заниженій ціні “Ленстер компані”, а вона в свою чергу продавала наступному учаснику ланцюга ТОВ “Газтранспроект” по ринковим цінам. Кошти в основному виводилися через ТОВ “Аделакс” завдяки закупівлі неіснуючих паливо-мастильних матеріалів та послуг. Лише 392 млн. грн. за перший квартал. При чому був сформований липовий податковий кредиту на суму 65 млн. грн. Тобто ці кошти мусили потрапити в бюджет, але не потрапили.

Проте махінація з ПДВ це лише квіточки, зі сплатою ренти у цієї фірми ситуація просто катастрофічна!!!

В мене є копії всіх податкових накладних ТОВ “Надра Геоцентр” за півроку. Також в інтернеті є прекрасний сайт Державної фіскальної служби, де будь-хто може подивитися скільки рентних платежів за видобутий природній газ заплатило ТОВ “Надра геоцентр”. Так от по моїх розрахунках “Надра” повинні були заплатити 630 млн грн. ренти, а заплатили – 95 млн. грн.

Така ситуація по всіх фірмах, які контролює депутат Онищенко (Кадиров) та Ярослав Москаленко з групи “Воля Народу”.

А тепер хороша новина:

у випадку спільної діяльності ТОВ “Карпатигаз” закон про ренту дав вагомий результат.

ПАТ “Укргазвидобування” має договір спільної діяльності з ТОВ “Карпатигаз”, цей договір починався з однієї свердловини, однак в часи Януковича туди було передано 94 свердловини ТОВ “Укргазвидобування”. За розвиток цього бізнесу відповідав Сергій Кацуба, Євген Бакулін, Юрій Бойко.

Після передачі свердловин ТОВ “Карпатигаз” став найбільшим оператором спільної діяльності, в 2013 році добуток природного газу становив майже 700 млн. кубометрів.

Є інформація, що група “РосУкрЕнерго” контролює цей бізнес до сих пір. Хоча треба зауважити, що на відміну від компаній Онищенка в цьому випадку можна говорити про сумлінну сплату податків.

Прийнятий депутатами закон про збільшення рентної плати для газу добутого в договорах спільної діяльності до 70% вже дав надходження в бюджет від ТОВ “Карпатигаз” за півроку майже 1 млрд 300 млн грн.

Отже, можуть якщо хочуть!!! І не треба Онищенку та захисниці його бізнесу Тимошенко голосити, що рента вбиває бізнес.

При сумлінній сплаті повного об’єму ренти ТОВ “Карпатигаз” отримало прибуток, і навіть заплатило податок на прибуток за півроку в розмірі 190 млн. грн.

Отож, рішення про підняття рентної плати до 70% себе вже виправдало. Наступне завдання примусити всіх учасників її сумлінно платити. Адже до прийняття цієї норми, договори спільної діяльності були фактично тіньовою приватизацію державних активів в газовій сфері.

Хочу звернути увагу, що нажаль після Майдану “розкрадання” свердловин не припинилося. Звичайно далеко не в тих об’ємах, що при Януковичі, однак “Укргазвидобування” продовжило роздавати свердловини фірмам, що відзначилися, як несумлінні платники податків.

Розкрадання свердловин “Укргазвидобування”

Пограбунок держави, який називається договорами спільної діяльності з “Укргазвидобуванням” масово розпочався в часи першого прем’єрства Януковича. Наступна хвиля піднялася в часи другого прем’єрства Януковича.

Особливо системно організував цей напрямок Янукович під час свого Президентства. Саме тоді “Укргазвидобування” передавало свердловини в договори спільної діяльності пачками. Фактично мова йшла про тіньову приватизацію видобутку вітчизняного газу.

Наприклад, в часи президента Януковича було передано свердловин “Укргазвидобування” в договори спільної діяльності з ТОВ “Надра геоцентр” -37 свердловин, ТОВ “Карпатигаз” -94 свердловини, ТОВ “Цефей” – 3 свердловини, ТОВ “Карпатинадраінвест” -4 свердловини, ТОВ фірма “Хас”- 19 свердловин.

Це не повний перелік. Однак вже можна говорити про те, що в часи президента Януковича, як мінімум було передано в спільну діяльність 157 свердловин “Укргазвидобування”. Для порівняння за два роки 2012 – 2013 рік “Укргазвидобування” здало в експлуатацію 124 свердловини. Отже, логічно падав об’єм видобутку вітчизняного газу для потреб населення, якщо “Укргазвидобування” віддавало більше свердловин в приватні кишені, ніж вводило нові в експлуатацію.

Очевидно, що поки не наведений порядок (а він не наведений) передавати в спільну діяльність нові свердловини “Укргазвидобування” – злочин!!! Однак, вони продовжували передаватися і після втечі головного замовника тіньової приватизації видобутку вітчизняного газу – Віктора Януковича.

Зокрема, мені відомо, що через 4 дні після розстрілу Майдану і втечі Януковича свердловини передавалися ТОВ “Природні ресурси+”, яка має договір спільної діяльності з ТОВ “Укргазвидобуванням” з 2004 року. Тодішній в.о. керівника “Укргазвидобування” О. Тамразов підписав договір, згідно якого державне “Укргазвидобування” продало товар ТОВ “Природні ресурси+”. Цей “товар”, лишень вчитайтесь!!!! – “нематеріальний актив “Право користування свердловинами N11 та N12 Бабчинського родовища”. “Товар” було продано за ціною лише за 450 тисяч грн. за штуку з ПДВ.

Я довго намагалася з’ясувати, хто замовив відчуження свердловин в той час, коли країна оплакувала героїв та стояла на порозі громадянської війни.

Виявилося, це був нинішній нардеп “Волі народу” Онищенко (Кадиров). Я особисто приїхала в його офіс в Миронівці, щоб дізнатися, які фірми він контролює, і серед бухгалтерських документів виявила документи і ТОВ “Природні ресурси+”.

Однак, це ще не все. Як виявилось 27 лютого, тобто через 5 днів після розстрілу Майдану, ПАТ “Укргазвидобування” за підписом того ж Тамразова, передало ТОВ “Природні ресурси+” 5 державних свердловин у спільну діяльність. Свердловини нафтові. Що цікаво за лютий і березень цього року видобута ними нафта була реалізована ТОВ “Укртрансоіл-2009”. Це відома кампанія з групи БРСМ Едуарда Ставицького.

Відома вона мені стала після відповіді ДФС на мій запит. В якому йшлося, що згідно проведеного податківцями досудового розслідування N3201511000000004 ТОВ “Уктрансоіл-2009” не заплатило акцизний податок у сумі 188 млн. грн., сформувала фіктивний податковий кредит у розмірі 566 млн. грн. (тобто ця сума повинна була бути сплачена в бюджет, однак цього не відбулося).

В нашому випадку фірма Ставицького ТОВ “Укртрансоіл-2009” дала можливість фірмі Онищенка уникнути оподаткування, бо ціна продажу нафти була значно занижена.

Отже, в країні діє злагоджена мафіозна група з колишніх менеджерів Януковича, які працюють по старих корупційних схемах, і кілька мільярдів гривень, які повинні біли піти в державний бюджет осідають в їх кишенях.

Звичайно, об’єми розкрадання не такі, як при Януковичі, але схеми ті ж самі.

Зокрема: передача свердловин в ДСД продовжилися і після зміни керівництва “Укргазвидобування” в 2014 році.

Мені стало відомо, що фірма, яку контролює Онищенко ТОВ “Карпатнадраінвест” (документи цієї фірми я також бачила в офісі Онищенка в Миронівці) в спільну діяльність були передані додаткові свердловини “Укргазвидобування” вже при новому керівництві УГВ. 18.12.2014 року було передано 5 свердловин.

34

Ще цікавіша ситуація з ТОВ “Цефей”, цій фірмі свердловини передавалися не лише в липні 2014 року, а також в березні 2015 року (перелік свердловин останньої передачі я зараз з’ясовую).

До речі, ТОВ “Карпатинадраінвест”, ТОВ “Цефей” істотно занижують сплату ПДВ та рентної плати в державний бюджет, продають газ фіктивним фірмам за значно заниженою ціною. Власником першої є Онищенко, другої Москаленко Ярослав, Кацуба Сергій та Олексій Тамразов.

Отже вже після Майдану новим керівництвом “Укргазвидобування” свердловини передавалися в ДСД в інтересах Онищенка, Москаленка, Кацуби.

35

Таким чином цілий рік після Майдану державне “Укргазвидобування” працювало не лише в інтересах держави, а також в інтересах депутатської “Воля народу” Ігоря Єремеєва.

Адже Онищенко та Москаленко депутати з цієї групи. В попередньому скликанні, коли ця група називалася “Суверенна Європейська Україна” до неї входив і згаданий Сергій Кацуба. В цьому контексті також можна згадати, як за заниженими цінами фірми Єремеєва купували в “Укргазвидобуванні” газовий конденсат та бензин.

Саме для цього ця група пролобіювала призначення залежних чиновників на посади в “Укргазвидобуванні”.

Наприклад, відомо, що звільнений літом керівник “Укргазвидобування” Костюк мав близькі стосунки з Ярославом Москаленком. Першим заступником при Костюку був Олександр Юрійович Сомов. Раніше він працював головою правління в газовидобувній компанії “Пласт”, що належить народному депутату Олександру Онищенко. Документи цієї фірми я теж знайшла в офісі Онищенка в Миронівці. В цій же команді, заступником голови правління УГВ працював Вадим Шленчак. Це один із власників мережі АЗС “Калина”, яку купив Ігор Єремєєв.

Начальником департаменту МТР “Укргазвидобування” в тій команді був Геннадій Лазарєв, який раніше працював заступником голови адміністрації в місті Дергачі Харківської області. Головою цієї райдержадміністрації був Володимир Кацуба.

Тому “Укргазвидобування” закривало очі на не сплату податків по договорах спільної діяльності, передавало нові свердловини Онищенку, Кацубі, Москаленку.

А ті особи в свою чергу утримували цілі групи і фракції.

Мова йде не лише про групу “Воля Народу”. Відомо, що зараз найбільшим лобістом скасування ренти для підприємств, що працюють по договорах спільної діяльності є Юлія Тимошенко.

36

Однак, приклад ТОВ “Карпатигаз” красномовно показує, що підвищення ренти дало позитивний ефект – реальні прибутки в державний бюджет. Тому скасовувати треба не ренту, а злочинні мегаприбутки Онищенка і ко, що йдуть на хабарі політикам і чиновникам.

Тому закликаю новостворене антикорупційне бюро розпочати кримінальне розслідування з цього приводу.

P.S.

Для ботів “газових баронів”, що ллють крокодилячі сльози над тим, як рента підняла ціну на газ для населення, ще раз повторюю: газ видобутий підприємствами, що мають договори спільної діяльності продається не населенню, а виключно промисловому споживачу.