НАБУ зламало схему Фірташа “Азот”- “Енергоринок”. А САП тягне з підозрами

0
68

Україна має давню системну проблему на енергетичному ринку. Якщо коротко – діру!!! «Облгази», левова частина яких належить Фірташу, не розплачуються за поставлений державним «Нафтогазом» газ. При чому «Нафтогаз» безсилий з цим боротися. Адже відключити постачання посереднику він не може, бо це означає відключити населення. Тобто Фірташ заробляє на тому, що, по-суті, має в заручниках населення. При чому облгази ще й подають цю заборгованість, як несплату населення. Наразі, за два роки, цей борг 35 млрд. грн. Однак, не правда, що це не платить населення. Є цілий перелік підстав вважати, що це тіньовий заробіток Фірташа. Зокрема, на прикладі хімпідприємства “Азот” менеджмент Фірташа красномовно показав, як вони працюють в цій сфері. І треба віддати належне НАБУ, яке розслідувало оборудку.

Коротко опишу схему: цілий 2016 рік державний “Енергоринок” постачав електроенергію фірташівському “Азоту” – великому хімпідприємству в Черкасах, майже на 2 млрд. грн. Однак, ці кошти в ДП «Енергоринок» не надійшли. Кошти виводилися в приватних інтересах. Ключову роль в схемі виведення коштів зіграв посередник між фірташівським «Азотом» і державним «Енергоринком» – Черкаське обленерго (без сумніву так само працюють на газовому ринку фірташівські облгази і облгазбути).

За законом кошти за електроенергію повинні були надходити від «Азоту» в обленерго на спецрахунок. Однак «Азот» не платив на спец рахунок. Натомість кожного місяця «Азот» надавав обленерго аналогічну по сумі фінансову допомогу. А це інший рахунок. З якого кошти вільно виводилися на офшори за фіктивні товари і послуги. В бухгалтерії борг «Азота» за електроенергію і фіндопомога від «Азота» оформлювалися, як взаємозалік, щомісяця на десятки мільйонів грн. ще й легалізувалися рішенням однієї черкаської судді… Таким чином обходився спецрахунок і перед ДП «Енергоринок» росли борги, які пояснювалися несплатою населення!!! (Впевнена, що так само відбувається і на газовому ринку!)

З початку 2017 року я оформила безліч депутатських звернень з цього приводу в усі структури ГПУ, СБУ, НАБУ.

І треба віддати належне НАБУ, минулого року антикорупційне бюро оскаржило в судах всі ті корупційні взаємозаліки. Тобто встановлені нікчемні правочини, які призвели до збитків в сотні мільйонів грн. і «Азот» став винний державі за спожиту електроенергію. Це однозначно-перемога!

Проблема в іншому, чомусь у кримінальному провадженні №52016000000000240, що розслідує схеми з «фіндопомогою», які дозволили фірташівському Азоту не розраховуватися з державою за електроенергію до сих пір, нікому не винесені підозри.

Це в мене питання до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які я оформлюю в депзвернені.

Це дуже важливе питання, адже це кримінальне провадження стосується системної корупції в енергосфері. Це лише кінчик ниточки, за яку вдалося схопитися, але яка веде до великого корупційного клубка.

Тому я дякую НАБУ за результат, і очікую на результат від САП.

І хочу зауважити, що для зламу цієї корупції зусиль тільки НАБУ і ГПУ мало. Тут потрібні зусилля Верховної Ради. Від депутатів залежить прозорість функціонування цього ринку. Зокрема, надзвичайно потрібне створення єдиної бази абонентів споживачів газу (законопроект 6391-1) та електроенергії.

Тільки прозорість обліку споживачів покладе край схемам, дасть можливість держструктурам обліковувати споживання, борги, розраховувати тарифи, контролювати виплату субсидій і встановлення лічильників.

Слідство зможе розслідувати виведення коштів з цієї сфери, бо зараз слідство працює всліпу. З «Азотом» просто пощастило вхопитися за ниточку…

Бо там теж «не платило населення», а копнули глибше виявилося фірташівський «Азот» схемку закрутив на 2 млрд. грн.

Без сумніву НАБУ і ГПУ, ще накопають в цій темі мільярди. Там, де не копнеш – влучиш. Але всліпу і заднім числом, ще більше мільярдів пропустиш. Набагато результативніше унеможливити ці схеми – прозорістю обліку. Тобто прийняття законів про створення єдиних баз абонентів споживачів газу та електроенергії.