Розслідування справи “вишок Бойка” ГПУ

0
100

Я сьогодні маю можливість вийти на брифінг з позитивними новинами, а саме, хочу відзначити діяльність прокуратури в розслідуванні гучної і скандальної справи, яка отримала назву «вишки Бойка». Хочу відзначити зокрема Генпрокурора Юрія Луценка, прокурора Костянтина Кулика, які розслідували цю справу. Про неї ми довго говорили, ще з 2012 року, нарешті, вона розслідується. Також, хочу зауважити, що в своєму слідстві прокуратура підтвердила ті факти, які стали мені відомими я журналісту-розслідувачу, ще на початку 2012 року, про те, що «вишки Бойка» насправді не коректна назва, правильна – «вишки Януковича».

Нагадаю, «Чорноморнафтогаз» в 2011 році закупив вишки для видобування нафти та газу в Чорному морі по завищеній ціні – на кожній вишці ціна була завищена на 200 млн. долл. Як з’ясувалося, компанія, що засвітилася у цьому тендері, а також інша компанія, яка засвітилася в тендері на купівлю буксирів для буксування цих вишок у Чорному морі, були між собою афілійовані. І мені, як журналісту, ще тоді, на початку 2012 року, вдалося дістати факти, що ці компанії афілійовані з іншою фірмою, яка на той момент була власником кримської дачі Януковича під Масандрою, що мала кодову назву «Чайний будинок». Тобто, однозначно факти доводили, що це були «вишки Януковича».

Цікаво, що ні в 2012 році ця інформація не розійшлася, ні пізніше також не розходилася. Очевидно, для цього були причини. Я маю на увазі корупційні причини. Але правда перемогла, Генпрокуратура розслідувала справу і якраз знайшла слід, що це були вишки Януковича.

Також, у цій кримінальній справі засвітився пан Арбузов. Тому що він займався виведенням цих коштів з України. А тепер я зауважу, чому розслідування цієї справи настільки важливе і чому дуже велика насправді трагедія і дуже великий злочин, що ця справа не була розслідувана раніше.

Факт крадіжки грошей Януковичем під час його президентства мав кілька етапів. Зазвичай це відбувалося так: спочатку через тендери виводилися кошти на офшорні компанії. Найчастіше це були кошти у доларовому еквіваленті. Інколи сотні мільйонів, а подекуди і мільярдів доларів. Ці кошти не можливо було використовувати за кордоном, де жорстко діє закон про відмивання коштів. Відповідно, перед Януковичем стояло питання їхньої легалізації, тому відбувалося все так. Спочатку кралися кошти на «вишках Бойка», потім ці кошти потрапляли на офшорні компанії. Потім вони заводилися знову в Україну і купувалися облігації. І коли через термін погашення облігацій, в основному це було через два роки, Україна гасила ці облігації, і Янукович отримував на руки вже легальні кошти.

Чому знову таки справа «вишок Бойка» настільки важлива, тому що, по цій схемі пройшли мільярди і мільярди доларів, а мільярди до сих пір знаходяться в Україні, тобто велика частина облігацій не погашена. А це означає, що вкрадені на «вишках Бойка» кошти, до сих пір знаходяться в Україні і триває процес їхнього відмивання.

Наприклад, в квітні цього року ми будемо виплачувати 690 млн. доларів США через погашення облігацій, які залучалися до фінансування ДП «Інфраструктура та проекти». Тобто, грубо кажучи, під Євро-2012. Ці кошти, що заводилися в Україну також були з тих самих схем. Тому що, знову таки мною було встановлено, що ці фірми, на які виводилися кошти з «вишок Бойка» були афілійованими з фірмами на які виводилися кошти з Євро-2012.

Тобто, головна правда усієї цієї корупційної схеми полягає в тому, що частина вкрадених коштів до сих пір знаходиться в Україні. І нам необхідно мати механізми, щоб їх не виплачувати та не витягувати з економіки. І тому дуже важливо провести розслідування низки кримінальних справ, що зв’язують кошти воєдино, тобто зв’язують усю схему: спочатку – крадіжка грошей на тендерах, потім заведення їх знову в Україну, потім купівля облігацій, потім погашення державою Україна цих облігацій, таким чином, легалізація коштів Януковича.

Тому, я дуже вдячна Генпрокуратурі, за те, що вона зробила цей перший крок, тому що розслідування «вишок Бойка» – це перший крок, чи правильніше сказати – розслідування «вишок Януковича», – це перший крок. Далі потрібно зробити і другий, і третій кроки до легалізації цих коштів через облігації.

Знову-таки велика трагедія в тому, що ми не зробили цього раніше, тому що велика частина цих облігацій уже виплачена, але велика частина ще не погашена, тому ще не пізно!

Також зауважу ще на такому нюансі: хто блокував це розслідування. Мені як мінімум відомо одне прізвище. Я точно знаю, що розслідування справи «вишок Януковича» могло бути закінчене ще рік тому. Але на той момент це заблокував військовий прокурор – Матіос. Тобто, через Матіоса ця справа не була розслідувана ще рік тому. Знову зауважу, що в даному контексті для мене це не новина, бо свого часу пан Матіос був відвідувачем тіньового офісу Генпрокуратури в часи Януковича.